طرح پرداز

چت روم

طراحی قالب

اتاق گفتگو

پیام مدیریت : سلام دوست عزیز خوش آمدید اوقات خوش را برایتان آرزومندیم Online users : 278

چت روم چت

اقامتگاه های سنتی و بومگردی :

با وجود خانه های سنتی و اقامتگاه های متعددی که در اهواز وجود دارد متاسفانه تعداد اقامتگاه های سنتی و بومگردی که پذیرای مهمان باشند در اهواز کم است. با توجه به کم بودن تعداد و حتی سختی نسبی پیدا کردن بومگردی بهتر است بین رزرو هتل در اهواز یا پیدا کردن خانه و سوئیت مبله در اهواز یکی را انتخاب کنید. البته اگر در شهرهای دیگر استان خوزستان اقامت میکنید مثل شوش و ایذه ، شیمبار و … شانس پیدا کردن اقامتگاه های خوبی را خواهید داشت. مثل اقامتگاه سنتی سرابی شوشتر، لامردون گتوند، قلعه سرد ایذه و … .

خانه و سوئیت :

یکی از اتفاقات خوب در گردشگری کشور ما این بوده است که در سالهای اخیر تعداد کسانی که خانه های خود را برای استفاده ی مسافران و گردشگران اجاره می دهند بیشتر شده است. اگرچه قبلا این اتفاق بیشتر محدود به مشهد و ویلاهای شمال بوده است اما امروزه در هر شهر ایران که بخواهید می توانید به راحتی خانه، واحد یا سوئیت برای اجاره پیدا کنید. توسعه ی سایت های رزرو اقامتگاه و خانه مسافر به سبک ایربی ان بی در ایران هم به توسعه بیشتر این موضوع کمک کرده است. اهواز هم از مثل بیشتر شهرهایی که گردشگر و مسافر جذب می کنند از این موضوع مستثنی نیست. شما به راحتی می توانید برای مدت اقامت خود در اهواز یک خانه یا سوئیت اجاره کنید. بدین شکل معمولا هزینه بسیار کمتری متقبل خواهید شد. معمولا برای محل اقامتگاه هم محدودیت کمتری نسبت به هتل دارید. چون هتل های اهواز در همه ی محله های آن نیستند اما خانه ی مبله و سوئیت می توانند در هر محله ای باشند. شما می توانید با هزینه ای بین 200 تا 500 هزار تومن برای هر شب یک آپارتمان تمیز برای اقامت حداقل 4 نفر پیدا کنید. برای اینکه سفر خود به اهواز را بهتر مدیریت و برنامه ریزی کنید بهتر است قبل از رسیدن به اهواز از طریق سایت های رزرو آنلاین خانه و سوئیت واحد اقامتی مد نظر خود را پیدا کرده و اجاره کنید. یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید توجه داشته باشید امتیاز و نظر مسافران قبلی آن واحد اقامتی در اهواز است. معمولا امتیاز و نظری که مسافران قبلی داده اند به خوبی نشان می دهد که می توان چه انتظاری از واحد اقامتی داشت.

جاهای دیدنی اهواز :

همانطور که قبلا نیز شاره کردیم رود کارون سهم به سزایی در شکل گیری شهر اهواز و بعدها جاذبه های این شهر داشته است . علاوه بر پل های زیادی بر روی این رود ساخته شده است که امروزه به یکی از جاذبه های شهری اهواز تبدیل شده است . در ادامه با ما همراه باشید تا با تعدادی از جاذبه های این شهر آشنا شویم .

جاذبه های طبیعی :

رود کارون :

اولین چیزی که با شنیدن نام اهواز در ذهن تداعی میشود رود کارون است ! پرآب ترین و طولانی ترین رود ایران که به اقیانوس و آب های بین المللی راه دارد و شاهد حوادث تاریخی زیادی بوده است . جلگه خوزستان ، خاک حاصلخیز خود برای کشاورزی را مدیون این رود است که شکل دهنده حیات و زندگی در این منطقه بوده است و وجود پل ها و سدهای زیاد بر روی آن نشان از اهمیت این رود در گذشته و اکنون دارد .

جاذبه های تاریخی :

پل سفید :

پل سفید

پل سفید امروزه به نماد شهر اهواز و یکی از جاذبه های دیدنی آن تبدیل شده است و اولین پل معلق در ایران است که سرگذشت جالبی دارد و در سال 1315 توسط یک زوج آلمانی ساخته شد . طول این پول 500 متر است و در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . نمایی که هم اکنون از این پل میبینیم شکل بازسازی شده آن است که در سال 1389 صورت گرفت و در حال حاضر به خاطر ایمنی بیشتر رفت و آمد روی پل فقط به صورت یکطرفه انجام می شود .

کاروانسرای معین التجار :

کاروانسرای معین التجار

کاروانسرای معین التجار متعلق به فردی به نام محمدتقی معین التجار از بازرگانان و تاجران معروف شوشتری بود که اصالتی بوشهری داشت . کشتی های تجاری بار خود را در این کاروانسرا تخلیه میکردند چون مسیر رسیدن به شوشتر با کشتی میسر نبود . امروزه بخش زیادی از این بنا تبدیل به ترمینال مسافربری شده و تنها قسمتی از آن برجای مانده است . در حال حاضر امکان بازدید از این بنا وجود ندارد و قرار است به زودی این کاروانسرا به مکانی برای استقرار انجمن های میراث فرهنگی اهواز و بازارچه صنایع دستی تبدیل شود .

خانه ماپار :

خانه ماپار

خانه ماپار یک خانه قدیمی مربوط به دوره اول پهلوی است که به عنوان یکی از آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است . ساختمان بنا در دو طبقه بنا شده است که امروزه استفاده های مختلفی از آن می شود و دو حیاط در دو سمت خانه واقع شده که یکی از آنها قابل استفاده است و فضای حیاط با حوض و دو درخت خمیده و کاشی های رنگارنگ بسیار زیبا و دلنواز است . این خانه مکانی برای تجمع انجمن های ادبی و برگزاری نمایشگاه عکس و صنایع دستی تبدیل شده و در شربتخانه آن امکان سفارش غذا و نوشیدنی را دارید .

کلیسا سورت مسروپ :

ترداد داویدیان یکی از کارمندان شرکت ملی نفت بود که در اهواز سکونت داشت و در سال 1347 یک کلیسا برای استفاده مسیحیان ساکن در اهواز ساخت و نام آن را سورت مسروپ گذاشت . نمای سفید رنگ کلیسا نشان از پاکی و همچنین خود واژه مسروپ به معنای مقدس است که نشان دهنده ارزش این بنا در نزد مسیحیان اهواز است . امروزه این مکان به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهر اهواز محسوب می شود .

پل رنگین کمان :

پل رنگین کمان

پل رنگین کمان یا پل هفتم اهواز یکی از مکان های مورد علاقه مسافران و ساکنان این شهر است . طولانی ترین و زیبا ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه بر روی این پل جریان دارد و تلفیق نورهای رنگی با آب رود کارون نمای منحصر به فردی به این پل داده است البته به علت مصرف بالای انرژی توسط این آبشار در ایام تعطیلات و یا مناسبت های خاص و آخر هفته ها فعال است و امکان لذت بردن از آن را بر روی پل هفتم خواهید داشت .

دانشگاه سه گوش :

در اطراف رود کارون بنای سه گوشی است که در طول تاریخ کاربری های متفاوتی داشته است . در ابتدا به عنوان ساختمان بانک مرکزی مورد استفاده قرار گرفت و چند سال بعد به ساختمان استانداری تبدیل شد و در زمان جنگ دوم که شهر اهواز نیز به اشغال متفقین درآمده بود این ساختمان مقر ارتش آنها بود تا اینکه در سال 1336 این بنا به دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور تبدیل شد و در یک دوره زمانی نیز به عنوان دانشگاه ادبیات و زبان های خارجی این دانشگاه شناخته میشد . در حال حاضر این بنا که به دانشگاه سه گوش شهرت دارد در حال بازسازی و مرمت است .

آرامگاه علی ابن مهزیار :

آرامگاه علی ابن مهزیار

یکی از قدیمی ترین بناهای اهواز آرامگاه علی ابن مهزیار است . علی ابن مهزیار یکی از فقیهان و دانشمندان شیعه و از یاران امام رضا (ع) بود که در مکان اقامت امام رضا (ع) در اهواز این مسجد را ساخت و پس از مرگ خودش در این مکان دفن شد . امروزه این آرامگاه به مکانی برای دعا و زیارت تبدیل شده است که در سفر به اهواز میتوانید از آن بازدید کنید .

غذاهای اهواز :

استان خوزستان تنوع غذایی بسیار بالایی دارد به طوریکه می تواند یکی از نمایندگان گردشگری غذایی در کشور باشد. به خصوص شهر اهواز، که اقوام مختلف فارسی و عرب در آن ساکن هستند و این تنوع قومی باعث شکل گیری تنوع در غذاهای محلی آن شده است و دراین غذاهای محلی ادویه های بسیار متنوعی متناسب با ذائقه مردم این شهر استفاده شده است و مکان های مخصوصی نیز برای عرضه این غذاها و همچنین مواد غذایی را هم در خود جای داده که این موضوع باعث استقبال فراوان مسافران از این بخش در شهر اهواز شده است . برای خوردن غذاهای محلی اهواز بهترین گزینه هم سفره شدن با خانواده های خونگرم و مهمان نواز اهوازی است اما اگر این شانس را نداشتید نگران نباشید . رستوران های اهواز مثل رستوران مپراطور و خوشه و… در سطح خوبی از ارائه خدمات هستند و تنها با یک جستجوی ساده و یا پرس و جو از مردم شهر می توانید به یکی از این رستوران ها بروید و انواع غذاهای بین المللی تا فست فود و غذاهای دریایی و همچنین غذاهای محلی شهر اهواز را امتحان کنید . همچنین شهر اهواز کافه های زیادی دارد که بهترین گزینه برای گذراندن وقت در عصر هستند . از آنجاییکه اهواز شهر شب های زنده است و شور زندگی و حس سرزندگی در شب های آن جاری است بهترین زمان برای صرف شام در خیابان معروف و محبوب لشگر آباد است که بهترین فلافل های اهواز را در آنجا میشود خورد . اما فلافل تنها یکی از غذاهای محلی و محبوب اهوازی است . توصیه میکنم برای آشنایی با تمامی غذاهای محلی اهواز پست معرفی غذاهای محلی اهواز را از دست ندهید . بدون شک شما نیز از طرفداران پر و پا قرص غذاهای پر عطر و طعم اهوازی خواهید شد .

سوغات و صنایع دستی اهواز :

خوراکی :

خوراکی هایی چون کلیچه ، خرما ، حلوا شکری و شیره خرما به همراه صنایع دستی این شهر مثل : عبا، گلیم ، حصیر و کپو جزو سوغاتی های این شهر زیبا محسوب می شود که از مکان های مختلفی هم چون بازارهای اهواز می توان آنها را تهیه کرد . اهواز سه بازار به اسم بازار امام خمینی ، بازار عبدالحمید و بازار ماهی فروشان دارد که علاوه بر جنبه تاریخی و قدمت طولانی که با قدم زدن در آن و دیدن اجناس و خوراکی ها با رنگ و بوی دلنشین حس بسیار دلچسبی را به مسافران القا می کند . نمونه از صنایع دستی این شهر عبارت است از :

صنایع دستی :

عبا بافی :

بافت عبا در استان خوزستان سابقه ای 500 ساله دارد و در حال حاضر تولید عبا بیشتر در شهرهای سوسنگرد و بهبهان انجام می شود .

بوریا بافی یا حصیر بافی :

حصیر بافی

هنر بوریا بافی در اکثر شهرهای خوزستان به واسطه وجود درخت نخل وجود دارد . از نی های باتلاقی نیز برای بافتن حصیر استفاده می کنند .

کپو بافی :

کپو بافی

کپو بافی در سالهای گذشته در استان خوزستان رونق بسیاری پیدا کرده است . مواد اولیه مصرفی در بافت کپو را برگهای خشک نخل که در اصطلاح محلی به آن کرتک می گویند و یا ساقه های نازک گندم که هلفه نام دارد تشکیل می دهد و از کامواهای رنگی برای تزئین آن استفاده می شود .

گلیم بافی :

هنر دست عشایر عرب و بختیاری استان خوزستان که به گلیم افشار معروف است روی دارهای عمودی و افقی بافته می شود . این نوع گلیم پودهای پشمی زبر و تارهای پنبه ای دارد و رنگ های محدودی در آن به کار برده می شود .